Telefon
WhatsApp
EKAD - Ege Kalkınma Derneği

Kadir uçar

Kadir UÇAR

Aile, Okul

Ailece aslen Kütahyalı olup 1967 İzmir doğumludur. Tüm eğitim hayatı İzmir’de geçti. Ortaokulu İzmir İmam-Hatip Lisesinde okuduktan sonra teknik işleri çok sevmesinden dolayı İzmir Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümünü bitirdi. Birçok farklı mühendislik bölümünü kazanabilmesine rağmen çok istediği İzmir’de Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerini kazanamadığı için ve ailevi nedenlerle yine Elektronik ve Bilgisayar eğitimi veren Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksek Okulu Kontrol Sistemleri Teknolojisi bölümünü tercih etti ve mezun oldu. Eş zamanlı olarak Anadolu Üniversitesi (AÖF) İktisat Bölümünü bitirdi. İş hayatını desteklediği için Akdeniz Karpaz Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği üzerine Yüksek Lisansını tamamladı.

İş Dünyası

Ortaokul yıllarında keşfettiği satış yönünü evde paketleyerek hazırladığı nane şekerlerini sınıf arkadaşlarına satarak ticari hayatına başlayan Kadir Uçar, lise ve üniversite yılarında da sürekli iş hayatının içinde oldu. Xerox, IBM, HP gibi uluslararası firmalarda teknik uzman ve yönetici olarak çalıştı. Mesleki hayatının son 20 senesinde sağlık bilişimi ile sağlık eğitimi ve sağlık kurumları sektörlerine ağırlık verdi. Meslek hayatında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Bilgi İşlem Müdürlüğü, Hastane Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Ar-Ge ve Hibe Proje Danışmanlığı, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Baş Denetçiliği, Sağlık Kurumları Eğitmeni olarak aile şirketleri bünyesinde çalışmaktadır. Sağlık kurumlarında Tıbbi Sekreterlik, Bilgisayarlı Muhasebe, Hasta Yaşlı Bakım Uzmanı gibi ara eleman ve mavi yakalılara yönelik ilk kez eğitimler veren Etik Kariyer Akademisinin kurucusu ve sahibidir. Ar-Ge üzerine KOSGEB ve TÜBİTAK’tan onaylanmış ve yürütmüş olduğu projeleri bulunmaktadır. Yaklaşık 1,5 yıl Ege Üniversitesi Teknopark’ta Ar&Ge çalışmaları yapmıştır.

Sivil Toplum Kuruluşları

Çeşitli STK’larda yönetici ve üye olarak da çalışan A.Kadir Uçar, MÜSİAD İzmir Başkan Yardımcılığı, Yönetim Kurulu Üyesi ve Ar-Ge, Proje ve Destekler, Kurumsal İlişkiler Komisyon Başkanlığı, Bilişim Sektör Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Türkiye’nin en eski sektör derneği olan Türkiye Bilişim Derneği (TBD) İzmir Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu Üyesi ve Genel Merkez delegesidir. İSTOK (İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu) MÜSİAD Temsilcisi ve İcra Kurulu Üyeliğinde bulundu. Savunma Sanayi Zirveleri (3 kez)  Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve AB projeleri üreten ve eğitimler veren Ege Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Kurucu Başkanıdır. Merkezi Ankara’da bulunan PRODAG (Proje Danışmanları Derneği) kurucu üyesidir.

Siyaset

A.Kadir Uçar, aynı zamanda siyasetle severek uğraşmıştır. 2002 yılından 31.12.2019 tarihine kadar AK Parti İzmir teşkilatlarında Ar-Ge ve Teşkilat Başkanlığı, İlçe SKM Başkanlığı görevinde bulundur. 2011-2013 yılları arasında 3 yıl kadar Karabağlar’da İlçe Başkanı olarak görev yaptı. 2014 Yerel Seçimlerinde AK Parti İzmir İl SKM’de Eğitim ve Bilişimden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.  

Aile, Mevcut Durum

Babası emekli İmam, annesi ev hanımıdır ve her ikisi de Hakkın Rahmetine kavuşmuştur. Eşi, (52) İktisatçıdır, aile şirketin uzun yıllar yöneticilik sonrası halen ev hanımı olarak hayatını sürdürmektedir. Mesleği İngilizce Tercüman (28) THY’da Kabin Memuru, diğeri Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislikte eğitimine devam eden (21) iki kız babasıdır. 34 yıllık iş ve meslek hayatının sonrasında 2018 yılında emekliliği hak etmiş ve SGK’dan emekli olmuş ancak halen işinin başında çalışmaya devam etmektedir.

Tüm Kurul Üyeleri

Kadir UÇAR